Uncategorized

Apple CarPlay – jak włączyć?

Dzięki Apple CarPlay możesz bezpiecznie korzystać ze swojego smartfona z nadgryzionym jabłkiem jadąc samochodem. CarPlay pozwala swobodnie korzystać z podstawowych funkcji telefonu Apple i jednocześnie skupić się na drodze. Podpowiadamy, jak włączyć Apple CarPlay, by wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Apple Carplay – co to jest i jak działa?

Apple CarPlay to funkcja działająca podobnie jak Android Auto. Oba standardy łączą się z systemem multimedialnym samochodu (tzw. systemem infotainment) i umożliwiają korzystanie z najważniejszych funkcjonalności smartfona przy pomocy ekranu samochodowego. Jak łatwo się domyślić, Android Auto przeznaczony jest dla telefonów z systemem operacyjnym Android, zaś Apple CarPlay obsługuje wyłącznie iPhone'y, począwszy od modelu iPhone 5.

Standard Apple CarPlay – co to jest? System ten umożliwia przeniesienie podstawowych funkcji telefonu wprost na ekran multimedialny samochodu. CarPlay (znany także pod potoczną nazwą Apple Auto) jest regularnie aktualizowany i wzbogacany o nowe rozwiązania, które poprawiają komfort użytkowania. Od momentu premiery w 2014 r. zmianie uległo wiele funkcjonalności – Apple pracuje nad możliwością obsługi pokładowych systemów samochodowych z poziomu CarPlay za pośrednictwem rozszerzonych funkcji. Określa się je mianem IronHeart. Dzięki temu ustawienie klimatyzacji, lusterek czy foteli, a także zarządzanie radiem będzie mogło odbywać się bez konieczności używania wbudowanego komputera pokładowego auta.

Aplikacje obsługiwane przez system Apple CarPlay

Zanim przejdziemy do tego, jak włączyć Apple CarPlay, przyjrzyjmy się bliżej funkcjonalnościom dostępnym obecnie w tym standardzie. Apple udostępnia przede wszystkim aplikacje systemowe, tzn. wgrane fabrycznie na telefon – w samochodzie możesz więc korzystać z Wiadomości, Powiadomień, Kalendarza, aplikacji Apple Maps czy Apple Music. Do tego dochodzą programy zewnętrzne, które mogą przydać się w trakcie jazdy:

  • aplikacje z mapami i nawigacją – m.in. Google Maps, Yanosik;
  • komunikatory – Messenger, WhatsApp, Signal itd.;
  • serwisy muzyczne – Spotify, Tidal itd.

Co istotne, wszystkie aplikacje w ekosystemie Apple CarPlay dostosowane są do obsługi za pomocą ekranu multimedialnego w samochodzie. Oznacza to, że ikony są większe, a interfejs odpowiednio uproszczony, aby kierowca mógł swobodnie korzystać z dostępnych funkcjonalności, skupiając się przy tym na prowadzeniu pojazdu. Dodatkowym ułatwieniem jest wykorzystanie potencjału Siri, czyli asystenta głosowego Apple. Wystarczy powiedzieć na głos, jaka funkcja ma zostać włączona lub dezaktywowana, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.

 

Apple CarPlay – jak zainstalować tę usługę?

Dobra informacja jest taka, że Apple Carplay jest integralną częścią systemu operacyjnego iOS. Nie ma więc potrzeby ściągania dodatkowych aplikacji, które zajmowałyby miejsce w pamięci wewnętrznej telefonu. Jeśli posiadasz iPhone'a 5 lub nowszy model, jedyne, co musisz zrobić, to podłączyć smartfon z systemem infotainment w swoim samochodzie. Oczywiście Twoje auto musi obsługiwać standard Apple CarPlay.

Apple CarPlay – jak zainstalować system, jeśli jeździsz starszym autem? Czy jest to w ogóle możliwe? W tym przypadku musisz zainwestować w odpowiedni system AV wyposażony w standard Apple CarPlay. Urządzenie przypomina tablet i działa identycznie jak fabryczne systemy multimedialne montowane w nowoczesnych samochodach. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale w zamian otrzymujesz niesamowitą wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży.

Apple CarPlay – jak włączyć?

Przejdźmy teraz do omówienia, jak włączyć Apple CarPlay. Na szczęście jest to proces szybki i intuicyjny – na początek musisz sparować swój telefon z systemem multimedialnym samochodu. Zrobisz to przewodowo lub bezprzewodowo.

  • Parowanie przewodowe – dotyczy samochodów z obsługą Apple CarPlay wyłącznie przez przewód USB oraz pojazdów z obsługą zarówno przewodową, jak i bezprzewodową. Jeśli parujesz telefon po raz pierwszy, musisz użyć kabla USB. W zależności od tego, jaki port zastosowano w Twoim samochodzie, będziesz potrzebować kabel Lighting/USB lub kabel Lighting/USB-C. Przy kolejnych podróżach możesz łączyć się z systemem multimedialnym przez Bluetootha, o ile auto wyposażone jest w ten moduł.
  • Parowanie bezprzewodowe – w tym przypadku należy nacisnąć i przytrzymać przycisk poleceń głosowych znajdujący się na kierownicy oraz upewnić się, że system stereo przełączony jest na tryb bezprzewodowy lub Bluetooth. Na telefonie wejdź w Ustawienia - Ogólne - CarPlay i wybierz swój samochód.

Parowanie iPhone'a z samochodowym systemem CarPlay za pierwszym razem może zająć Ci kilka minut. Potem obsługa systemu staje się automatyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *